Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemřel slavný francouzský mim Marcel Marceau

24. 9. 2007

Zemřel slavný francouzský mim Marcel Marceau

Obrazek

Ve věku 84 let zemřel v sobotu večer slavný francouzský mim Marcel Marceau. O smutné události informovala jeho rodina, místo ani příčinu mimova úmrtí neuvedla. Legendární herec ovlivnil českou školu pantomimy. Na divadelních prknech vystupoval ještě po osmdesátce.

Marceauova dcera agentuře AFP pouze řekla, že její otec bude pohřben na pařížském hřbitově Pere Lachaise.

"Charlie Chaplin pantomimy", jak se Marcelu Marceauovi přezdívalo, byl mužem mnoha talentů. Byl hercem, malířem, spisovatelem, pedagogem i vtipným a
zábavným společníkem. Po celém světě ho proslavila zejména postava lyrického klauna Bipa, kterou vytvořil už v
roce 1947.

V sedmdesátých letech založil v Paříži Mezinárodní školu pantomimy. Několikrát vystupoval i v Československu. Přátelil se s tu s mimem Ladislavem Fialkou, který zemřel v roce 1991. Naposledy byl Marceau v Praze v roce 2003.

Zpráva o jeho úmrtí se v neděli ocitla na prvním místě zpravodajství francouzských médií. "K tomu, aby člověk vyjádřil, co má na srdci, nejsou slova potřeba," citovala televizní stanice LCI mimova slova.

Šarmantní Francouz získal řadu prestižních vyznamenání, v roce 2001 byl také jmenován mluvčím OSN pro seniory. Marceau, který byl za svého života třikrát ženatý, po sobě zanechal čtyři děti.